Brak nazwy działu

Uczestnicy I edycji programu

 

Alexandra Brzezinski
Alexandra Brzezinski
Alexandra Brzezinski Nazywam się Alexandra Brzezinski i mam 27 lat. Ukończyłam studia na kierunku politologia, ekonomia polityczna i prawo publiczne na Westfälische Wilhelms-Universität w Münster w Niemczech. Po studiach magisterskich zdecydowałam się na studia podyplmowe na specjalizacji Unia Europejska oraz Europa Środkowa i Wschodnia w College of Europe - Natolin, w Warszawie. Bardzo się interesuję procesem integracji europejskiej i nowymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
Odbyłam staż w biurze poselskim w Parlamencie Europejskim i pracowałam na uniwersytecie w Münster, gdzie prowadziłam kursy na temat niemieckiego systemu politycznego i wpływu globalizacji na systemy polityczne.
Bardzo mnie zaciekawił staż w polskim Sejmie bo dzięki niemu nie tylko mam możliwość pogłębic moją wiedzę teoretyczną o polskim systemie politycznym, ale również mogę ten system z bliska poznać.
Lubię zwiedzać kraje środkowoeuropejske. Interesuję się również literaturą i historią.

 

Johanna Moeller
Johanna Moeller
Johanna Möller W 2006 roku ukończyłam politologię w Instytucie Otto-Suhra na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. W ramach studiów spędziłam jeden semestr na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie oraz jeden semestr na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Początkowo interesował mnie jedynie język polski, po pewnym czasie odkryłam polską kulturę, politykę oraz styl życia.
W czasie studiów interesowałam się głównie historią idei oraz współczesną teorią polityczną, a także stosunkami polsko-niemieckimi. Moje zainteresowania staram się pogłębiać również dziś. Stąd też moje zainteresowanie ofertą Uniwersytetu Warszawskiego. Uważam, że stypendium przyniesie wiele korzyści.
W czasie studiów oraz po ich ukończeniu pracowałam w Berlińsko-Brandenburskim Instytucie Współpracy Francusko-Niemieckiej (Fundacja Genshagen). W ostatnich latach Fundacja bardziej zaangażowała się w działaniach z zakresu Trójkąta Weimarskiego. W swojej pracy zajmowałam się przygotowaniem oraz organizacją programu stypendialnego dla młodych polskich pisarzy. W ramach tej działalnośći odkryłam aktywną, młodą scenę kultury w Polsce, która w Niemczech jest prawie nieznana. Przez spotkania autorskie, warsztaty pisarskie w szkołach, jak i dyskusje ze studentami podjęłam wyzwanie przeniesienia wspólnie z autorami części tej kultury do Berlina i Brandenburgii.
Bardzo cieszę się na mój pobyt i pracę w Sejmie oraz na współpracę z Panem Posłem. Międzynarodowy Program Staży Parlamentarnych umożliwi mi spojrzenie na działalność polskich instytucji oraz praktykę polityczną w zupełnie dla mnie nowy sposób. W obliczu coraz bardziej jednoczącej się ze sobą Europy osobiste kontakty oraz doświadczenia mają największą wartość.

 

Anne Papendick
Anne Papendick
Anne Papendick Studiowałam na Freie Universtiät Berlin i na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Ukończyłam studia jako dyplomowana prawniczka ze specjalizacją prawa europejskiego i międzynarodowego.
W trakcie studiów byłam deputowaną do rady miejskiej w Berlinie dzielnicy Hohenschönhausen z wolnej listy; byłam członkinią komisji ds. reformy personalnej i administracyjnej. Obecnie pracuję w Europejskim Centrum Ekumenicznym "OeC" we Frankfurcie nad Odrą we współpracy z biskupstwami rożnych wyznań w Polsce i w Niemczech jako kierowniczka projektu tworzenia "europejskiej sieci".
Cieszę się na wyzwanie jakim jest staż w Sejmie.

 

Ingo Schuster
Ingo Schuster
Ingo Schuster Pracuje jako doradca dla małych i średnich firm z całej Europy. Studiował zarządzanie i ekonomię we Frankfurcie nad Odrą (Europejski Uniwersytet Viadrina) i w Warszawie (Szkoła Główna Handlowa) oraz europeistykę w Berlinie (Humboldt-Universität).
Posiada dyplomy magistra ekonomii (Diplom-Kaufmann) oraz podyplomowych studiów europeistyki (Master of European Studies).
Odbył staże m.in. w polskiej Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych (dzis PAIiIZ), Deutsche Bahn AG oraz w niemieckim Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Technologii
Od 1994 r. regularnie jeździ do Polski - po raz pierwszy przyjechał w ramach parafialnej pracy z mlodzieżą.
Odbył ponad roczną służbę zastepczą na rzecz pokoju (Friedensdienst) w domu opieki na Podbeskidziu.
Społecznie angażuje się jako skarbnik Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Berlinie i w projektach o tematyce kulturalno-oświatowej i europejskiej.
Interesuje się tematyką Wspólnej Polityki Zagranicznej Unii Europejskiej, Stosunkami Polsko-Niemieckimi oraz Zarządzaniem Projektami Międzynarodowymi.
"Polskę poznałem jako kraj o bogatym dorobku kulturowym, z ogromnym gospodarczym sukcesem i, przede wszystkim, ze wspaniałymi ludźmi, których tam spotkałem i spotykam."

 

Karoline Wilczek
Karoline Wilczek
Karoline Wilczek Nazywam się Karoline A. Wilczek, mam 26 lat i mieszkam we Frankfurcie nad Menem w Niemczech.
W listopadzie 2006 r. ukończyłam z powodzeniem studia magisterskie na wydziale historii nowożytnej i filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Johanna Wolfganga Goethego.
Podczas studiów odbyłam praktykę w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie, gdzie uzyskałam możliwość udziału w wielu projektach polsko-niemieckich.
Jako pierwsza studentka z Frankfurtu nad Menem, uzyskałam stypendium Unii Europejskiej, aby w ramach programu "Erasmus" studiować w semestrze żimowym historię na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Duża pomoc studentów, a także docentów i profesorów oraz efekty mojej pracy przekonały mnie, że działam i pracuję we właściwym kierunku.
Inspiracją i powodem ubiegania się o Staż, jest dla mnie nie tylko silnie reprezentowana w Europie polska kultura, ale także moje zainteresowanie życiem politycznym tego kraju.
Obiecuję sobie dużo po Stażu Parlamentarnym w Polsce i cieszę się na następne miesiące w Warszawie.