Brak nazwy działu Nazywam się Tuvshinjargal Sodovsuren, jestem z Mongolii. Skończyłam
polonistykę w Ułan Bator, oraz drugi kierunek studia na księgowość.
Za każdym razem kiedy przyjeżdżam do Polski na nowo odkrywam zwyczaje, kultury tego kraju i coraz bardziej zakochana jestem w jego krajobrazie. Dlatego bardzo cieszę się z udziału w Programie Międzynarodowego Stażu Parlamentarnego, dzięki któremu nie tylko będę miała możliwość rozszerzenia swojej wiedzy politycznej, ale również pogłębiania polskiego systemu ustawodawczego i procesu legislacyjnego. A nie pomijając okazji podróżowania po Polsce w ramach wycieczek organizowanych przez Kancelarię Sejmu. Bardzo chciałabym podziękować  Kancelarii Sejmu, która umożliwiała nam staż w Sejmie, dyrektorom jej biur, wszystkim ludziom z którymi współpracujemy, którzy tak serdecznie przywitali nas do swojego grona, do Sejmu RP. O pobycie w Sejmie, i pracach w komisjach sejmowych ja bym powiedziała - "ones in a lifetime opportunity" - życiowa szansa dla mnie. Jest to niezwykłe przeżycie dla młodych ludzi.
Interesuję się polityką, postaram się być aktywna w życiu społecznym. Lubię pisać i prowadzę swój blog internetowy. Jestem pewna, że podczas Stażu Parlamentarnego będę mogła porównywać systemy polityczne Polski i Mongolii, a także pisać o tym, podzielić się swoją wiedzę z kolegami z kraju. Mam nadzieję, że nawiązane tutaj kontakty się zaowocują w przyszłości i kto wie, może kiedyś w Mongolii się spotkamy się kolejny raz. Dlatego wszystkich bardzo serdecznie zapraszam do swojego przepięknego kraju. Nazywam się Boin Jeong. Pochodzę z Korei Południowej. Mieszkam w Seulu.  Mam 25 lat.
Dwa lata temu byłam w Krakowie, gdzie uczyłam się języka polskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym roku ukończyłam polonistykę w Seulu. Interesuję się historią i kulturą Polski. Po ukończeniu studiów, miałam szansę uzyskać Certyfikat z języka polskiego jako obcego w Korei, a moja pani profesor poleciła mi staż w Kancelarii Sejmu.
Pomyślałam, że będzie to dla mnie znakomita okazja do uzupełnienia mojej wiedzy o Polsce.
Były stażysta powiedział mi, że ten program pomoże mi lepiej poznać Polskę i Polaków.
Złożyłam podanie i z przyjemnością czekałam na odpowiedź.
Dwa lata temu, kiedy byłam w Krakowie, interesowałam się  tylko językiem polskim,
ale teraz, chcę poznać nie tylko język, lecz także politykę, historię, kulturę, czyli o wszystkim chcę coś wiedzieć.
Ten staż jest na znakomitym doświadczeniem dla mnie i bardzo się cieszę się, że mogłam spotkać tylu miłych i uprzejmych ludzi. To też jest bardzo ważne.
Jak wrócę do Korei, to będę opowiadać Koreańczykom o Polsce, w której mieszkałam z prawdziwą przyjemnością. Nazywam się Nomondalai Erdenechimeg pochodzę z Mongolii. Studia magisterskie skończyłam na kierunku socjologia, na Wydziale Społeczeństwa i Polityki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie ściśle współpracującej z Uniwersytetem Lancaster. Obecnie studiuję na czwartym roku studiów doktoranckich w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Piszę pracę doktorancką na następujący temat: "Przywództwo i Kultura Polityczna: Wyjaśnienie relacji w kontekście Mongolii i Polska". Międzynarodowy Program Staży Parlamentarnych umożliwił mi przeprowadzenia badań oraz wzbogacenia wiedzy merytorycznej o polskim systemie politycznym i zapoznania się z tym systemem od środka. Cieszę się, że przez kolejne miesiące będę miała okazję w pracach komisji sejmowej przyniosą mi wiele interesujących i cennych doświadczeń. Korzystając z możliwości bardzo chciałam podziękować wielu osobom, ale ze względu długość tego listy, wymienię tylko kilka tych osób.  Chciałam serdecznie podziękować wszystkim osobom z Kancelarii Sejmu, które bezpośrednio zajmują się organizacją stażu. Szczególne podziękowanie kieruję również do Zespołu ds. Współpracy Zagranicznej czyli do Pani Ireny Daniluk, Pani Katarzyny Żebrowskiej i Marty Żurawek. Chciałabym gorąco podziękować  za perfekcyjne zorganizowanie bardzo bogatego programu i ustawiczną pomoc w każdej sytuacji. Dziękuję również z sekretariatu z komisji administracji Pani Pilarska Anna oraz Pani Rytel Aniela za pomoc przy przeprowadzonych badaniach. Na końcu chciałam podziękować osobie, bez której staż straciłby swoje znaczenia czyli mojemu opiekunowi Panu Posłowi Piotrowi Van Der Coghen. Szczególnie dziękuje, że pomimo dużej liczby obowiązków zgodził się Pan mną zaopiekować. Gorąco dziękuję za okazaną mi serdeczność i za to, że chciał Pan przekazać mi jak najwięcej. To właśnie dzięki Panu mam teraz wiedzę praktyczną o funkcjonowaniu parlamentu i uczestnictwie parlamentu w życiu politycznym.

 Nazywam się Otgongerel Sodnom i pochodzę z Mongolii. Ukończyłem studia magisterskie z zakresu prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie jestem doktorantem na wymienionym wyżej wydziale. Interesuję się polityką zagraniczną, lekkoatletyką i jazdą konną. Moje zainteresowania polityczne koncentrują się głównie na prawie konstytucyjnym i ustrojowym. Od 2006 do 2007 roku pracowałem w Parlamencie Mongolskim jako radca prawny i znając działalność swojego parlamentu mam możliwość porównania z Parlamentem Polskim. Cieszę się z serdecznego przyjęcia przez Kancelarię Sejmu oraz zapewnienia bardzo dobrych warunków pobytu.

Jestem pewien, że doświadczenie zdobyte w trakcie udziału w Międzynarodowym Programie Staży Parlamentarnych oraz uczestnictwo w pracach organów sejmowych będę mógł wykorzystać w swojej przyszłej pracy po powrocie do mojego kraju. Wierzę również, że kontakty nawiązane w trakcie mojego stażu przyczynią się do rozwoju współpracy pomiędzy parlamentem w Polsce a parlamentem w Mongolii.