Brak nazwy działu

Maxim BayokJa, Maxim Bayok, syn Michaiła urodziłem się 11 listopada 1984 roku w Kazachstanie, w Bajanaul. Jestem Polakiem. Od 2001 do 2006 r. studiowałem się  na Pawłodarskim Państwowym Uniwersytecie imienia S. Torajgyrowa na kierunku „Ochrona przekaźnikowa i automatyzacja systemów elektroenergetycznych”.   W 2008 roku skończyłem studia na Innowacyjnym Uniwersytecie Euroazjatyckim na kierunku ekonomia.

Od października 2006 r. do maja 2008 r. pracowałem jako inżynier w SA Kazachstańskiej Fabryce Elektrolitycznej. W grudniu 2007 roku zostałem nagrodzony medalem „Uczestnik Budowy”.

Od maja 2008 r. do czerwca 2012 r.  pracowałem jako inżynier elektryk w SP «Е4-SibCOTES».

W 2009 roku odbyłem trzymiesięczne szkolenie w Export-Akademie Baden Württemberg GmbH w Niemczech

na kierunku management. W 2011 roku odbyłem miesięczne szkolenie w USA – Energoefektywność i energia odnawialna.

Od października 2012 roku zostałem studentem na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Collegium Polonicum w Słubicach, na kierunku „Filologia Polska jako obca”.

Jest mi przyjemnie, że mam okazję uczestniczyć w Międzynarodowym Programie Staży Parlamentarnych.


Bota ZhunussovaNazywam się Bota Zhunussova, mieszkam w Almaty, Kazachstan. 

Jestem absolwentką Kazachskiego Uniwersytetu Stosunków Międzynarodowych
i języków świata im. Chana Abylaja, ukończyłam wydział Zarządzania  i Komunikacji Międzynarodowej. Obecnie pracuję na tym uniwersytecie jako wykładowca.      

 Od 2004 roku pracuję w Instytucie filozofii i nauk politycznych (Akademia Nauk Kazachstanu) jako pracownik  naukowy w departamencie politologii.  Na tym stanowisku zajmuję się badaniami naukowymi i projektami państwowymi w dziedzinie życia społeczno-politycznego.

Pierwsze kontakty z Polską  rozpoczęłam w 2006 roku w czasie stażu naukowego w Instytucie Nauk Politycznych Wydziału Dziennikarstwa  i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, to było stypendium Rządu RP dla młodych naukowców. Byłam pod wrażeniem tego, jaki szybkie i pozytywne były zmiany i przeprowadzone reformy polityczne w Polsce, ponieważ interesuje mnie transformacja polityczna w post komunistycznych państwach. W związku z tym swoje badanie podyplomowe przeprowadzę na temat budowania państwowości w Kazachstanie i spróbuję porównać z innymi krajami post komunistycznymi. Jestem pewna, że wiedza i doświadczenie, zdobyte w trakcie udziału w Międzynarodowym Programie Staży Parlamentarnych wykorzystam w swojej działalności naukowej  i życiu zawodowym.


Paula Agata TrelińskaNazywam się Paula Agata Trelińska. Pochodzę z polskiej rodziny ale urodziłam się i wychowałam  w Kanadzie. Mimo tego, że się nie urodziłam w Polsce, polski był moim pierwszym językiem, w domu rodzinnym dzieciom było wolno mówić tylko po polsku. Poza domem uczyłam się też w sobotnich i wieczorowych polskich szkołach, do których zaczęłam chodzić, kiedy miałam cztery lata. W tych polskich szkołach uczyłam się nie tylko języka ale też historii, kultury i geografii polskiej.
Ukończyłam studia na Uniwersytecie Waterloo, gdzie studiowałam angielski i komunikację (speech communication) oraz uczęszczałam na kursy biznesowe i ekonomiczne. Podczas studiów pracowałam w gazecie studenckiej jako dziennikarka i redaktor sekcji wiadomości. Pracując w gazecie miałam okazję przeprowadzić wywiad z Davidem Johnsonem, byłym rektorem Uniwersytetu Waterloo i obecnym gubernatorem generalnym Kanady, oraz obsługiwać wizytę Królowej Anglii i obrady G20 w Toronto, gdzie byłam jednym z akredytowanych dziennikarzy. W ten sposób zdobyłam doświadczenie dziennikarskie i pogłębiłam swoje zainteresowanie sprawami politycznymi.Obecnie mieszkam w Korei Południowej, gdzie studiuję koreański i pracuję jako nauczycielka języka angielskiego. Również piszę felieton o Korei dla jednej z kanadyjskich gazet polonijnych. Polska obecnie dużo współpracuje z Koreą w sprawach gospodarczych, ale niewiele osób zna oba języki na raz. Z rosnącą ważnością Polski i Korei na światowych rynkach politycznych i gospodarczych znajomość koreańskiego pozwoli mi pracować na rzecz rozwoju współpracy pomiędzy tymi dwoma państwami. Bardzo się cieszę z możliwości uczestnictwa w programie MPSP. Pozwoli mi to lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje polski system demokracji parlamentarnej oraz pogłębi moją znajomość prawa, polityki i innych spraw międzynarodowych.Lela PanganiNazywam się Lela Pangani. Pochodzę z Gruzji. Mam 25 lat. Urodziłam się w Suchumi (Abchazja), w mieście, które dzisiaj znajduje się w jednym z regionów konfliktowych Gruzji. Od 5 lat mieszkam w Tbilisi. Ukończyłam Państwowy Uniwersytet im. Ilii Czawczawadze, specjalizacja - stosunki międzynarodowe. W 2006 r. po raz pierwszy przyjechałam do Warszawy na program letni Języka i Kultury Polskiej. Bardzo mi się podobało wtedy tutaj i obiecałam sobie, że jeszcze nie raz przyjadę do Polski. Spełniłam tę obietnicę. W 2007 r. przyjechałam do Wrocławia na programie wymiany na rok, a później już w 2010 r.  - do  Katowic na studia magisterskie. Zakochałam się w tym kraju, mam wielu przyjaciół, z którymi utrzymuję stały kontakt. Niektórzy również przyjechali odwiedzić Gruzję.Moja kariera zawodowa obejmuje kilka ważnych doświadczeń roboczych. W różnych czasach pracowałam w pozarządowych organizacjach oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Gruzji. Program stażu w polskim parlamencie jest bardzo ważny dla mnie, bo zamierzam kontynuować pracę w ministerstwie. Jest to wspaniałe doświadczenie i ogromne zachęcanie do osiągnięcia moich celów. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim organizatorom tego programu, przede wszystkim Sejmowi  RP, który daje szansę i świetną okazję młodym ludziom, aby wziąć udział w tym programie, poznać życie polityczne Polski, zapoznać się z wieloma ludźmi, odwiedzić Polskę itd.


Olga Teminskaya

Nazywam się Olga Teminskaya, mieszkam w Czkałowie (Północny Kazachstan), pochodzę z rodziny Polaków, którzy zostali wysłani przed II Wojną Światową do Kazachstanu. Tradycje polskie zostały głęboko zakorzenione w moim domu rodzinnym. Od samego dzieciństwa biorę czynny udział w życiu czkałowkiej Polonii. Przez pewien okres pełniłam funkcję drużynowej ZHP w Drużynie Harcerek „Śpiewające" (Harcerstwo w Kazachstanie, Czkałowo. Szczep Harcerski „Stepowe Orły"). Brałam udział w Zlocie ZHP w Gnieźnie 2000. W 2005 roku zdecydowałam się rozpocząć roczny kurs w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Po ukończeniu kursu, w 2006 roku, rozpoczęłam studia wyższe stacjonarne we Wrocławiu na kierunku Europeistyka. W 2011 roku, po ukończeniu studiów wyższych na Uniwersytecie Wrocławskim kierunku Europeistyka, rozpoczęłam studia podyplomowe na kierunku Dyplomacja Europejska. W 2012 roku rozpoczęłam studia magisterskie stacjonarne na kierunku Filologia Rosyjska na Uniwersytecie Wrocławskim, podjęłam dokładnie taką decyzję ze względu na to, iż poważnie myślę o przystąpieniu do egzaminu na tłumacza przysięgłego języka rosyjskiego. Poza nauką brałam udział w organizacji XXV Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność" we Wrocławiu. Podczas Zjazdu zostały wybrane Władze Statutowe Związku na kadencję 2010-2014, w tym Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność" - Piotr Duda. Uczestniczyłam w Konferencji Polska Polityka Wschodnia 2012 organizowana przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, jak również w Seminarium Polsko - Rosyjskim organizowanym przez Kolegium Europy Wschodniej i Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ponadto w przyszłości zamierzam rozpocząć studia podyplomowe na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe na Uniwersytecie Warszawskim.


Irina SarkisovaIrina  Sarkisova

 Ukończyłam Uniwersytet państwowy imienia Ilii w Tbilisi ( Główny kierunek - Europeistyka, jako drugi kierunek - Specjalna pedagogika, Inkluzja). W 2011 r. byłam na studiach na Uniwersytecie Śląskim, gdzie studiowałam polonistykę przez jeden semestr. W grudniu tego samego roku wyjechałam do Gdańska na spotkania prowadzone przez Europejskie Centrum Solidarności w związku z trzydziestoleciem wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.Od 2011 roku współpracuję z organizacją pozarządową SRGG (Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarstwa Gmin), oprócz tego wykonuję pracę tłumacza na różnych spotkaniach i konferencjach, także oprowadzam wycieczki w języku polskim po całej Gruzji.  


Dina MatarNazywam się Dina Matar, mam 26 lat i pochodzę z rodziny polsko-libańskiej. Od 11 lat mieszkam w Calgary, miasto jest położone u podnóża Gór Skalistych w zachodniej części Kanady. Urodziłam się w Kanadzie, lecz mając zaledwie 6 dni wyjechałam do Kuwejtu, gdzie mieszkała moja rodzina już od kilku lat. W szkole amerykańskiej, jak i w domu, rozmawiałam w języku angielskim i uczyłam się obowiązkowo języka arabskiego. Moje zainteresowanie Polską oraz moja znajomość języka polskiego wywodzą się ze strony mamy, która pochodzi z Krosna na Podkarpaciu i gdzie od dzieciństwa spędzam każdy wolny czas. W wieku 15 lat wróciłam do Kanady, aby tam zakończyć liceum i zacząć studia. Na uniwersytecie w Calgary wybrałam kierunek dotyczący spraw międzynarodowych, który był zgodny z moją osobowością i zainteresowaniami. Wybierając handel zagraniczny, zapoznałam się ze strategiami biznesu i zrozumiałam jaki zglobalizowany i zintegrowany jest nasz świat. Uważam siebie za osobę lubiącą wyzwania oraz ciągły rozwój i również za osobę pełną pasji, zwłaszcza do języków obcych. Podczas studiów i po ich zakończeniu wyjechałam na wymianę do Hiszpanii i do Montrealu, gdzie nauczyłam się języka hiszpańskiego i francuskiego. Ten staż daje mi możliwość mieszkać w miejscu, które kocham, poznać ciekawych ludzi, którzy dzielą ze mną tę samą pasję oraz mogę bliżej poznać działalność Parlamentu i politykę w Polsce.


Daniiar UsenovNazywam się Daniyar Usenov. Mam 28 lat. Pochodzę z południowego Kirgistanu, a od pięciu lat mieszkam w Bishkeku.  Ukończyłem studia na kierunku stosunków międzynarodowych na Oszskom Technologicznym Uniwersytecie.  Dzięki programowi Erasmus Mundus przez rok byłem studentem na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie studiowałem na wydziale dziennikarstwa i nauk politycznych.Po powrocie do Kirgizskej Republiki w 2009 roku rozpocząłem karierę w Ministerstwie Turystyki Kirgistanu na stanowisku asystenta ministra i tłumacza.Obecnie jestem członkiem Demokratycznej Partii Kirgistanu. Ponadto planuję w ciągu najbliższych dziesięciu lat aktywne uczestniczyć w życiu politycznym i angażować się w działalność partii, dlatego uważam, że  staż w Sejmi umożliwi głębsze poznanie jak polski parlament podejmuje decyzji polityczne i  jak wyrażają swoje preferencje polityczne. Kirgistan też preferuje system parlamentarny i wiele może się nauczyć od Polski. Bardzo mnie interesuje polska polityczna elita i jej kultura polityczna.Z drugiej strony to jest wspaniała okazja poprawić swoją znajomość języka polskiego. Głównie chciałbym wykorzystać nabytą wiedzę i doświadczenia podczas stażu w rozwoju naszej partii demokratycznej i mojego kraju.


Marta JanczarskiNazywam się Marta Janczarski, mieszkam w Ottawie stolicy Kanady . Jestem absolwentką wydziału biofarmceutycznego Uniwersytetu Ottawskiego ze specjalizacją w biotechnologii
i biologii molekularnej (genomika). Jestem członkiem zarządu PSSUO (Polish Student’s Society at the University of Ottawa, Stowarzyszenie Polskich Studentów w Ottawie). Pomagałam w organizowaniu pierwszej konferencji “Quo Vadis” w Ottawie, w której 125 studentów polskiego pochodzenia z całej Kanady spotkało się z członkami Parlamentu Kanadyjskiego. Miałam też możliwość pracować dla Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Organizowałam obchody związane z 150-leciem pierwszych osadników Polskich w Kanadzie w Wilnie. Moją pasją jest sztuka ludowa, obrazująca bogactwo kultury i tradycji związanych z rożnymi regionami Polski. Dzięki niej brałam udział w folklorystycznym zespole tanecznym od najmłodszych lat. Piękno i różnorodność kostiumów ludowych rozbudziły moje zainteresowanie etnografią i kulturą ludową Polski. Udział w Studium Folklorystycznym organizowanym przez UMCS w Lublinie ugruntował moje umiejętności jako instruktorki tańca ludowego, przybliżył kulturę, tradycję i historię Polski. W ostatnich latach czynnie współpracowałam z mediami, udzielając wywiadów dla radia i telewizji. Tematem ich było zaangażowanie studentów polskiego pochodzenia w rozwijanie współpracy polsko-kanadyjska, wymiana doświadczeń między obydwoma krajami, propagowanie bogactwa polskiej kultury i tradycji. Mam doświadczenie w wystąpieniach publicznych i zarządzaniu projektami.
Jestem bardzo wdzięczna za możliwość uczestniczenia w Międzynarodowym Programie Staży Parlamentarnych, dzięki któremu będę mogła poznać mechanizmy podejmowania decyzji politycznych oraz proces legislacyjny. Wiedzę i doświadczenie zdobyte w trakcie stażu wykorzystam po powrocie do Kanady.Ilona Margania z Gruzji. W okresie od 2005 r. do 2009 r. studiowałam w państwowym Uniwersytecie imienia Ilii Chavchavadze, na kierunku - stosunki międzynarodowe. W latach 2007-2008 roku uczestniczyłam w programie wymiany na Uniwersytecie Wrocławskim. Studia magisterskie ukończyłam na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach magisterskich przyjechałam do Gruzji, gdzie pracowałam w niemieckiej organizacji pozarządowej, która zajmuje się kształceniem dorosłych. 
Grzegorz MiłosekNazywam się Grzegorz Miłosek, mam 25 lat, pochodzę z polskiej rodzinny i mieszkam w Kanadzie. Pomimo że wyjechałem z Polski do Kanady jako dziecko, ciągle trzymam bliski kontakt z ojczyzną. Chodziłem do polskiej szkoły i brałem udział w różnych Polskich działalnościach kulturalnych i konkursowych.  Skończyłem licencjat na kierunku zarządzanie, ze specjalizacją w rachunkowości, na Uniwersytecie Ottawskim. Kontynuuję naukę na Uniwersytecie Ottawskim i planuję studia magisterskie w dziedzinie spraw międzynarodowych i publicznych. Obecnie pracuję dla rządu Kanady, w komisji radia, telewizji i telekomunikacji kanadyjskiej, w grupie która chroni interesy konsumentów przed producentami telefonów komórkowych. Konkretnie pomagam tworzyć przepisy regulacyjne, które m.in. skróciłyby umowy na posiadanie telefonów komórkowych od trzech lat do dwóch, ograniczyłyby opłaty za Internet w roamingu i usunęłyby blokady SIM z telefonów.  Jestem zainteresowany polityką, ponieważ uważam, że jest bardzo ważne mieć pozytywny wpływ na społeczeństwo i że zawsze są sposoby na poprawienie warunków życia obywateli danego państwa. Staż pomoże mi lepiej zrozumieć związek między władzą ustawodawczą i wykonawczą, polski system polityczny oraz życie polityczne.